Wybór okularów korekcyjnych nie jest wcale taki prosty, jak mogliby to się wydawać. Uwagę zwrócić należy zarówno na ich walory estetyczne, jak i na ich funkcjonalność. Istotny jest kształt oprawki, kolor, ciężar oraz oczywiście rodzaj soczewki. Wszystkie te elementy należy mieć na względzie, wybierając konkretny model okularów korekcyjnych.

Wybór rodzaju soczewek

Wybierając okulary korekcyjne szczególną uwagę zwrócić należy na rodzaj soczewek. Wybór jest tutaj dość spory. Najwygodniejsze są soczewki cienkie i lekkie. Mogą to być zarówno soczewki szklane, jak i plastikowe. Pamiętać jednak trzeba, że szklane soczewki dobrze się sprawdzają przy niewielkiej wadzie wzroku i wtedy, kiedy okularów nie nosi się przez cały dzień. Jeśli bowiem okulary ze szklanymi soczewkami mają być noszone przez cały czas, to na koniec dnia mogą dość mocno uwierać, a dodatkowo ich noski mogą uciskać nos, co nie będzie zbyt komfortowe. Osobom z dużą wadą wzroku zaleca się okulary korekcyjne z plastikowymi soczewkami.

Kupując okulary korekcyjne nie można zapomnieć o właściwym doborze oprawek

Dobór komfortowych powłok

Kupując okulary, warto zastanowić się nad wyborem nowoczesnych powłok, które w znaczący sposób podnoszą komfort użytkowania okularów. Przykładem może być tu powłoka antyrefleksyjna. Niweluje ona oślepiające blaski światła, które mogą odbijać się od płaskich i jasnych nawierzchni. Zapewnia to znacznie lepszą jakość widzenia. Innym rodzajem powłoki jest powłoka polaryzacyjna. Polecana jest przede wszystkim tym osobom, które często jeżdżą samochodem. Zadaniem powłoki polaryzacyjnej jest ochrona wzroku przed oślepiającym światłem. Mogą być to np. światła z jadącego naprzeciwko auta.

Wybór odpowiednich oprawek

Kupując okulary korekcyjne nie można zapomnieć o właściwym doborze oprawek. Ważne, aby nie wybierać ich w sposób przypadkowy. Lepiej jest przymierzyć kilka par okularów i sprawdzić, w których wygląda się najlepiej. Oprawki muszą bowiem pasować do kształtu twarzy. Istotne jest także, aby nie były zbyt ciężkie. Noszenie takich okularów będzie po prostu niewygodne. Wybierając oprawki, uwagę zwrócić należy także na ich mostek. Dobrym rozwiązaniem może być wybór oprawek z antypoślizgowym mostkiem. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że okulary będą dobrze przylegać i nie będą się zsuwać. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o zausznikach. Postawić trzeba na takie, które nie będą uciskać na skroniach. W innym wypadku noszenie okularów powodować będzie dyskomfort. Zauszniki muszą być oczywiście również dobrej jakości, aby bez problemu utrzymywały okulary.