Okulary korekcyjne męskie to element stylizacji, który zawsze jest widoczny. Dlatego zadbać trzeba o to, aby w okularach zarówno czuć się dobrze, jak i dobrze w nich wyglądać. Oznacza to, że ich wybór nie może być przypadkowy. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając okulary korekcyjne?

Funkcjonalność okularów korekcyjnych

Podstawowym zadaniem okularów korekcyjnych jest korekcja wady wzroku. Pod tym kątem powinny być one dobierane przede wszystkim. Samo działanie takich okularów polega na tym, że skupiają one światło na siatkówce oka, które przechodząc przez rogówkę i soczewkę poprawia jakość widzenia. Okulary korekcyjne nosić mogą zarówno osoby krótkowzroczne, jak i dalekowzroczne. Soczewki są bowiem zawsze dobierane do konkretnej wady wzroku. Co ważne, okulary tego typu zaleca się również osobom cierpiącym na astygmatyzm. Oczywiście przed zakupem konkretnego modelu okularów korekcyjnych konieczna jest wizyta u okulisty w celu wykonania niezbędnych badań.

Estetyka

Okulary korekcyjne męskie muszą oczywiście poprawiać jakość widzenia, ale w takich okularach każdy mężczyzna powinien również wyglądać dobrze. Dlatego też bardzo ważny jest wybór odpowiednich oprawek takich okularów. Muszą pasować do kształtu twarzy oraz koloru oczu i włosów. Innymi słowy, okulary korekcyjne powinny tworzyć spójną kompozycję z twarzą. Okulary nie mogą być zatem ani zbyt duże, ani za małe. Sam kolor oprawek jest kwestią indywidualnego gustu. Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie. Kolor oprawek pasować powinien do koloru oczu, włosów oraz zarostu. Jeśli zastosuje się zbyt duży kontrakt, to efekt może być nie najlepszy.

Okulary korekcyjne męskie a kształt twarzy

Okulary korekcyjne muszą pasować do kształtu twarzy. W innym wypadku nie biedzie się w nich wyglądać zbyt dobrze. Najmniejsze problemy z doborem okularów mają panowie o owalnym kształcie twarzy. Do takiej twarzy pasują bowiem niemal wszystkie standardowe oprawki. Nie co inaczej jest w przypadku twarzy okrągłej. Panom o takim kształcie twarzy zaleca się okulary prostokątne o kanciastych kształtach. Jeśli chodzi o twarz kwadratową, to w tym przypadku dobrym wyborem będą okulary lekko zaokrąglone. Dobrze, aby oprawki takich okularów miały taką samą szerokość, jak szerokość twarzy. W przypadku twarzy prostokątnej bardzo dobrze sprawdzą się na pewno okulary, które zakrywają spory fragment środkowej części twarzy. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o trójkątnym kształcie twarzy. Tutaj idealnym wyborem będą okulary z zaokrągloną dolną krawędzią.