Zapewne pamiętacie kultowy film lat dziewięćdziesiątych, Top Gun, z debiutującym Tomem Cruisem. Kreacja bohatera, często naśladowana przez nastolatków, nie mogła istnieć bez dopełniających całości, charakterystycznych okularów. Przeciwsłoneczne soczewki o kształcie przypominającym trójkąt, w cienkich metalowych oprawkach, były modnym dodatkiem do oldschoolowego wizerunku. Okulary Aviator, przez większość znana bardziej jako pilotki, szybko stały się symbolem amerykańskiego kina i obowiązkowym modowym dodatkiem.

Jaki związek ma lotnictwo z modą?

Fenomen okularów Aviator polega na tym, że pasują właściwie do każdego kształtu twarzy

Trudno w to uwierzyć ale początki okularów Aviator sięgają lat trzydziestych dwudziestego wieku. Zostały zaprojektowane z myślą o pilotach US Army Air Corps, którzy mieli problem z oślepiającym słońcem podczas lotu. Coraz lepsze samoloty, wyższe loty, wiązały się niestety z pogorszeniem widoczności. Stworzeniem okularów zajęło się amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące sprzęt medyczny, założone w 1853 przez dwóch Niemców, Johna Jacoba Bauscha i Henry’ego Lomba w Rochester w stanie Nowy Jork. Wyprodukowane soczewki okazały się wielkim sukcesem. Początkowo były to zielone soczewki zawierające filtr UV w pozłacanych oprawkach. Były na tyle duże, by osłaniać całą powierzchnię oka i nie utrudniać przy tym pracy pilota. Doskonale filtrowały światło, poprawiając widoczność i wyostrzając obraz. W 1937 Bausch & Lomb oficjalnie zarejestrował patent na okulary Ray Ban Aviator. Okulary Aviator stały się symbolem amerykańskiego lotnictwa. Bardzo szybko stały się popularne nie tylko w armii, ale również wśród cywilów Stanów Zjednoczonych, by następnie, podczas drugiej wojny światowej, rozprzestrzenić się na inne kontynenty.

Ponadczasowa moda, która nie przemija

Fenomen okularów Aviator polega na tym, że pasują właściwie do każdego kształtu twarzy. Dawniej element ubioru każdego modnego mężczyzny, bardzo szybko stał się częścią garderoby odważnych i lubiących oryginalność kobiet. Początkowo produkowano przede wszystkim soczewki przeciwsłoneczne. Obecnie kształt tych kultowych okularów znajdziemy w przeróżnym wydaniu, także jako markowe okulary korekcyjne. Dokładnie tak, producenci okularów Ray Ban Aviator wychodzą na przeciw swoim klientom. Chcą by każdy mógł się nimi cieszyć na co dzień. Okazuje się, że ten oryginalny kształt, doskonale sprawdza się w codziennym wydaniu. Duże soczewki są wygodne i ułatwiają użytkowanie. Różnorodność oprawek umożliwia stosowanie różnych grubości soczewek. Cienkie metalowe oprawki z powodzeniem utrzymają soczewki o niewielkiej grubości, by jednak grubsze soczewki, nie powodowały dyskomfortu zsuwania się okularów, projektanci stworzyli całą gamę oprawek grubszych, z lekkiego tworzywa, a nawet drewnianych.

Okulary Aviator to klasyka amerykańskiego stylu

Okulary Aviator nie sprawiają większego problemu z dopasowaniem. Tak na prawdę, ich kształt pasuje do większości kształtów twarzy. Można dopasować ich wielkość i położenie soczewki do własnych potrzeb. Świetnie podkreślają kształt oczu. Ten wzór wybierają zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Pasują idealnie do codziennego outfitu, eleganckiego stroju, sukienki, czy garnituru. Okulary Aviator stanowią ciekawe dopełnienie wszystkich modowych stylizacji. Wystarczy przyjrzeć się ikonom mody i kreacjom celebrytów, by zrozumieć wpływ marki Ray Ban na dopełnienie ubioru.

Okulary Aviator to klasyka amerykańskiego stylu. W wersji przeciwsłonecznej czy na co dzień, jako oprawki korekcyjne, każdy choć raz powinien poczuć się jak Maverik i zasmakować w kultowym symbolu lat dziewięćdziesiątych.